پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی
شهر جهرم

دولت نباید خودش را از تأمین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد

۷ آبان ۹۸

دولت نباید خودش را از تأمین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد

دولت نباید خودش را از تأمین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر جهرم به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، علی دشتی دبیر هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها در خصوص بند ۳ ماده ۴۱ لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده و برابر شدن سهم دولت و شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: در تمام دنیا حداقل ۶۰ درصد از بودجه شهرداری‌ها از طریق دولت تأمین می‌شود. شهرداری‌ها مؤسسات غیردولتی هستند، ولی در تمام دنیا تحت کمک‌های جدی دولت قرار می‌گیرند.

 

وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها خدمات بسیاری به دولت ارائه می‌کنند، افزود: دولت نباید خودش را از تأمین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد. کنار کشیدن دولت به‌منزله از بین رفتن خدمات عمومی در شهرها و فروش تراکم است.

 

دبیر هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: اگر در شهر مشکلی به وجود آید دولت باید پاسخگوی مردم باشد. شهرداری‌ها بخشی از حاکمیت هستند و درصورتی‌که شهرداری‌ها نتوانند پاسخگو باشند، حاکمیت باید پاسخگو باشد. چگونه می‌خواهند به مردم پاسخ دهند که منابعی وجود ندارد؟

 

دشتی، افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده و برابر شدن سهم شهرداری‌ها و دولت را مفید دانست و عنوان کرد: هر میزانی که از سهم مالیات بر ارزش‌افزوده برای شهرداری‌ها کم شود به‌منزله این است که خدمات‌دهی شهرداری‌ها را برای مردم کم کنیم. در صورت کاهش سهم شهرداری، آن‌ها توان اداره شهر را نخواهند داشت و ناچار هستند به سمت درآمدهای ناپایدار حرکت کنند. به هر میزان از این درصد کم کنیم به همین میزان چراغ سبزی به مردم و شهرداری‌ها برای شهر فروشی نشان می‌دهیم.