پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی
شهر جهرم

پژوهشگران شورا ها پژوهش را اولویت خود  قرار دهند

۱۵ بهمن ۹۸

پژوهشگران شورا ها پژوهش را اولویت خود قرار دهند

پژوهشگران شورا ها پژوهش را اولویت خود قرار دهند

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر جهرم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، آیت‌الله لطف‌الله دژکام با رئیس شورای شهر شیراز و اعضای مرکز پژوهشی این شورا دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

آیت‌الله دژکام در ابتدا با تشکر از شورای شهر شیراز به خاطر تصمیماتی که در مرکز پژوهش‌های شورای شهر برای ساماندهی شهر گرفته شده است گفت: این حرکت بسیار حرکت ارزشمندی است و اگر درجایی، نظام ما در حال رشد و تکامل است دقیقه همین قسمت‌ها است و ایجاد چنین پژوهشکده‌هایی دقیقه نشان می‌دهد که ما در فرآیند نظام سازی حرکات درستی انجام می‌دهیم و در مسیر درست قرار داریم.

 

وی افزود: بنده نکاتی را خدمت مدیر مرکز عرض می‌کنم که برای خودم نیز یادآوری مطالب است. ایشان اولین مدیر مرکز پژوهش‌های شورای شهر شیراز هستند و ان‌شاءالله اگر خشت اول را راست بگذارید تا آخر درست پیش خواهیم رفت اما اگر خشت اول کج شود تا آخر مسیر اشتباه خواهد بود.

 

امام‌جمعه شهر شیراز ادامه داد: ما یکسری واقعیت‌ها داریم و یکسری قراردادها، مدیر اگر این دو مورد را باهم هماهنگ کند خشت اول را درست گذاشته است. معمولاً مدیران جدید وقتی وارد مجموعه‌ای می‌شوند توقع دارند بر طبق سلیقه خود کار را پیش ببرند ولی اگر سلیقه و روش مدیر به‌تناسب واقعیت‌های موجود در شهر نباشد کار درست نخواهد بود و خراب می‌شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بابیان اینکه قرارداد باید بر پایه واقعیت باشد نه ایدئال‌هایی که دوست داریم اتفاق بیفتد، تصریح کرد: اینکه فرمودید باید مسئله یابی دقیقی شود ناظر به همین موضوع است یعنی اگر شما واقعیت موجود شهر را خوب تشخیص دادید، تصمیم‌گیری متناسب با واقعیت شکل خواهد گرفت.

 

آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: در قانون‌گذاری، دستورالعمل‌ها و فرمان مدیر نیز همین مسئله صدق می‌کند، این‌ها یک اعتبار است که با توجه به واقعیت‌ها باید شکل بگیرد اما متأسفانه در بسیاری از موارد مدیران ما به این موضوع توجه نمی‌کنند و همین است که نتیجه کار آن‌ها مطلوب نمی‌شود.

 

وی اضافه کرد: شما با مجموعه‌ای که می‌خواهند پژوهش کنند در این مرکز مواجه هستید. شاید در بسیاری از موارد برای اینکه یک پژوهش غیرضروری را خیلی مهم جلوه دهند اسم بزرگانی به میان بیاید اما این، واقعیت را تغییر نمی‌دهد. این موارد را باید توجه داشته باشیم که در پژوهش‌های شهری به واقعیت‌ها باید نگاه کرد. باید دقیقه مشخص باشد که نقش و سهم هر مدیر شهری در این پژوهش‌ها چیست و مسئولان و دستگاه‌ها در کجای این پازل قرار می‌گیرند؛ بنابراین مجدداً تکرار می‌کنم که در پژوهشگاه شورای شهر باید مراقب باشیم که بجای پژوهش، گرفتار پژوهش سازی ها نشویم.

 

امام‌جمعه شیراز اضافه کرد: موضوع دیگر بحث اخلاق است، طبیعتاً چارچوب‌های اخلاق در پژوهش و تفصیلات آن در حیطه کار مدیر است و مدیر باید باهمت عالی خود ملاحظات اخلاقی هر طرح پژوهشی را هم ببیند. هر کار پژوهشی که انجام می‌دهید، به پیوست اخلاقی آن‌هم توجه کنید چراکه از این موارد نمی‌شود غافل بود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تأکید کرد: نکته دیگری که عرض می‌کنم این است که از همین امروز باید از مدیر مرکز حمایت شود تا برای این مرکز پژوهشی یک برند درست و مناسب ساخته شود وگرنه در شهرداری کسی حرف شما را گوش نمی‌دهد. این کار ظرافت خود را دارد که به حمدالله وارد هستید.

 

وی بابیان اینکه امروز در استان فارس با معضلی درگیریم که بچه‌های استان ما در سطح ملی به چشم نمی‌آیند درحالی‌که واقعاً آدم‌های توانمندی در این استان حضور دارند، توضیح داد: تا این مرکز برند نشود کسی به نتیجه پژوهش‌های مرکز توجه نمی‌کند و برای این موضوع نیز باید فکری شود. ثبات در کار نیاز مراکز علمی است ولو اینکه شورا و مدیریت‌ها در شهرداری تغییر می‌کند ولی باید حیثیت حضور پژوهش گران این مرکز به‌گونه‌ای باشد که هر ساعت به بازی گرفته نشود. این موضوع راه‌حل دارد و باید از همین شروع کار کسانی که به نظر می‌رسد در سایر جناح‌ها توانمند هستند را در کنار خود قرار دهید. مراکز علمی باید کنار هم نشستن دیدگاه‌های مختلف را به بقیه یاد دهد. این کار یک ایثار می‌خواهد که بنده همت عالی برای انجام این کار را در دوستان شورای شهر می­بینم.

 

آیت‌الله دژکام افزود: کسی که در کار خود خبره است اما دیدگاهش با شما متفاوت است را به‌عنوان‌ همکار در کنار خود قرار دهید تا با همکاری دلسوزانه برای شهر تجربیات ضایع نشود و دست‌به‌دست بین هر دیدگاهی بچرخد اما اینکه بنا باشد فقط صرفاً به گروه خود و هم‌حزبی‌های خود نگاه کنیم همین شرایطی پیش می‌آید که امروز می‌بینید و این بزرگ‌ترین لطمه‌ای است که کشور ما می‌خورد به خاطر اینکه نیروی علمی و توانمند به‌سادگی به دست نمی‌آید که بخواهیم بر سر آن‌ها معامله کنیم و جایگاه آن‌ها را باید جدا بدانیم.

 

امام‌جمعه شیراز با تأکید بر اینکه در محیط علمی پژوهشگاه این موضوع را باید جا بیندازید که بچه‌های بافضیلت طرفین باهم کار کنند، گفت: باید یاد بگیریم همدیگر را حذف نکنیم و با یکدیگر کارکنیم.